• نویسنده / گوینده: حسین رفیعی- بند 8 اوین
  • تاریخ ایجاد: 29.6.1394

آمار تکان‌دهنده از زندانیان مبتلا به ایدز و هپاتیت در بند هشت زندان اوین

حسین رفیعی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و زندانی سیاسی، در نامه‌ای از داخل بند هشت زندان اوین، گزارشی از وضعیت بهداشتی این بند و نیز ابتلای زندانیان آن به بیماری‌های خطرناک نوشته است.
آقای رفیعی 71 ساله، در این نامه که در صفحه‌ی فیسبوک دخترش منتشر شده، از وجود هفت زندانی مبتلا به ویروس اچ‌.آی.وی/ایدز، 10 نفر مبتلا به هپاتیت، و 15 زندانی مبتلا به "بیماری‌های پوستی صعب‌العلاج"، تنها در سالن 9 بند 8 خبر داده و خاطرنشان کرده که احتمالا وضعیت سالن‌های دیگر این بند نیز مشابه است.
متن کامل نوشته‌ی حسین رفیعی به شرح زیر است:
پریشب مبارزه با ساس را در اتاق شروع کردیم. هم‌اتاقی‌ها مدد کردند تمامی پتو‌ها، ملحفه‌ها و پرده‌ها شسته شدند و ساس‌ها را نابود کردند. یک شب از آن‌ها خبری نبود ولی دیشب باز حمله را شروع کردند. تمامی بدن من از دست این حشره موذی آش و لاش است. به شدت هم حساسیت‌زاست. خارش آن، موجب زخم بدن می‌شود و خطر سرایت بیماری‌های فراوانی را که در زندان وجود دارد، بیشتر می‌کند.
در سالن 9 بند 8 اوین، بیماران خطرناک طبق مستندات آزمایشگاه و انعکاس در پرونده زندانیان به شرح زیر گزارش شده:
HIV مثبت: 7 نفر
هپاتیت: 10 نفر
آلودگی خون به استافیلوکوک: 3 نفر
بیماری پوستی صعب العلاج: 15 نفر
هپاتیت C: سه نفر
نرمی استخوان: 2 نفر
کولیت روده و معده: 4 نفر
خدا به خیر کند. حدود دو ماه در این سالن بودم بعد به سالن 8 منتقل شدم. احتمالا وضع این سالن هم این‌طور است. کنترل بهداشت در این سالن‌ها با عدم تفکیک زندانیان بر حسب نوع جرم و فرهنگ و… خطرناک است. نمی‌دانم چرا مسوولان زندان با ما زندانیان سیاسی لج‌بازی می‌کنند. اختلاط ما با زندانیان مواد مخدر، مالی، دزدان دریایی، ما را تحقیر نمی‌کند بلکه حکومت را ناقض آیین‌نامه‌ی زندان معرفی می‌کند. دنیای عجیبی در ایران وجود دارد: بازداشت‌های غیرقانونی، دادگاه‌های غیرقانونی، بازجویی‌های غیرقانونی، احکام صادرشده غیرقانونی، نگهداری زندانیان غیرقانونی و… غیرقانونی‌ها از دست این حاکمیت به فغان آمده‌اند.
وزیر محترم بهداشت گفته بودند: کاری نکنید که به زندان بیفتید چون در زندان‌ها بیماری‌های فراوانی وجود دارد. آیا نباید فرمایش ایشان را به شکل دیگری گفت: حاکمان طوری حکومت‌مداری را طراحی کنند که بزه‌کاری و قانون‌شکنی و تخلف، ریشه‌کن شود تا کسی به زندان نیفتد؟ چرا کشورهای پیشرفته اسکاندیناوی، زندانی خیلی کم دارند و در ایران انقلابی، این همه زندانی است؟
حسین رفیعی- بند 8 اوین- 29 شهریور 94

پژوهشگران ارجمند! برای درک نزدیک به واقعیت یک پدیده مشخص، اسناد و مدارک غیر قابل تردید لازم است. ولی متأسفانه مؤسسات آماری همه کشورها در خدمت منافع دولت‌هاشان آمارهای سالانه خود را منتشر میکنند.لذا این آمارها دستکاری شده‌اند. به ویژه آمارهای رژیم جمهوری اسلامی، جعلی هستند.از این رو بهتر آن است که شما پژوهشگر محترم ، آمارهای تدوین شده در ایران را در قیاس با هم مورد استفاده قرار دهید. آمارهای این سایت، امکان قیاس را برای شما فراهم آورده است.