پروهشگر گرامی، آمارهائی که در پیش روی شماست می‌تواند با واقعیت منطبق نباشد. پیشنهاد ما این است که آمارهای مختلفی را با هم مقایسه کنید تا به حقیقت درون آن واقعیت مورد تحقیق‌تان نزدیک شوید.

منبع آمار: کمیته مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل
تاریخ ایجاد: 2012

قتل 43 هزار زن به دست همسر و اعضای خانواده طی یک سال

تهیه کننده: بهار ملکی

"کمیته مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل" در گزارش خود اعلام کرده است که 43 هزار زن در سال 2012 به دست همسران و یا سایر اعضای خانواده های خود به قتل رسیده اند.

براساس آمارهای سازمان ملل متحد، میلیونها نفر از زنان و دختران در جوامع مختلف جهان قربانی خشونت ها شده و دهها هزار نفر از آنان جان خود را در اثر این گونه خشونت ها از دست می دهند. "یوری فدوتوف" مدیر اجرایی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد در جریان برگزاری بیست و چهارمین نشست کمیته مقابله با جرائم که از روز 19 تا 21 ماه مه برابر با 29 تا 31 اردیبهشت ماه در مقر سازمان ملل برگزار می شود، با صدور بیانیه ای خشونت علیه زنان و دختران را به هر شکل و دلیلی مایه شرم همه انسان ها توصیف کرد. نامبرده با اشاره به اینکه شرایط دردناک و فاجعه آمیز زندگی میلیونها زن در جهان از دید جهانیان مکتوم مانده این آمار را نمونه کوچک و قابل رویتی از این جنایت ها دانسته که روزانه در مورد میلیون ها زن و دختر بیگناه جهان اعمال می شود. مدیر اجرایی کمیته مذکور همچنین می افزاید روزانه نمونه های زیادی از این گونه خشونت ها در مورد زنان در مدارس، محیط کاری و خانه ها حتی در جوامع پیشرفته جهان رخ می دهند. وی با اشاره به وجود تبعیضات و تعصبات جنسیتی در نظام های قانون گذاری و قضایی برخی از کشور ها، مقابله با این گونه تبعیضات که به مصونیت مرتکبین این گونه جنایت ها منجر می شود را یکی از اهداف اصلی و مهم این کمتیه دانست.

فدوتوف تاکید کرده است که برای پایان بخشیدن به این جرائم همه کشورها و سازمان های مدافع حقوق بشر بایستی برای دگرگون ساختن قوانینی که زمینه این گونه جنایات را فراهم می کنند به همکاری و مشارکت بپردازند و هشدار داده است در صورت بی تفاوتی نسبت به این جنایات، بی عدالتی در مورد زنان و دختران همچنان ادامه خواهد یافت و تلاش های جهانی برای دستیابی به جوامعی منسجم و برخوردار از تساوی و عدالت عقیم خواهند ماند. کمیته مقابله با جرائم سازمان ملل در خاتمه با ابراز نگرانی شدید از ادامه جنایات علیه زنان و دختران در برخی از کشورها، قتل و آزار زنان را مایه ننگ جوامع انسانی خواند و خواستار خاتمه گرفتن این جنایات از طریق مقابله با تبعیضات موجود در قوانین این کشورها شد.

تبعیض علیه زنان در جهان خصوصا در جوامع سرمایه داری و مذهبی پدیده ای دردناک است. به منظور رهایی زنان از تبعیض و ستم جنسیتی، راهی جز آگاهی و متشکل شدن زنان در امر مبارزه برای رهایی و همپیمانی با طبقه کارگر که هیچ منفعتی در ادامه ستم کشی بر زنان ندارد، موجود نیست. مبارزه برای رهایی زن از ستم جنسیتی یک رکن جدایی ناپذیر از مبارزه طبقاتی برای رهایی کارگران از استثمار سرمایه داری است. با همه اینها زنان ناچارند برای هر میزان بهبود در شرایط زندگی خود مبارزه کنند و بدین منظور در هر مقطعی به نسبت توان مبارزاتی خود خواستها و مطالبات جنسیتی خود را به رژیم ها و به جوامع مرد سالار تحمیل کنند.

Go to top

تحقیق علمی با قیاس آمارها ممکن است!