پروهشگر گرامی، آمارهائی که در پیش روی شماست می‌تواند با واقعیت منطبق نباشد. پیشنهاد ما این است که آمارهای مختلفی را با هم مقایسه کنید تا به حقیقت درون آن واقعیت مورد تحقیق‌تان نزدیک شوید.

منبع آمار: سایت خبرگزاری رسمی حوزه  
تاریخ ایجاد: 22.3.1399
کد خبری: 904849

وضعیت کودکان کار در جهان و ایران

بخش‌هائی از کل نوشته:

در جهان ۲۵۰ میلیون کودک کار وجود دارد که بیش از سه چهارم تا ۹۰ درصد از آنها در کشورهای مختلف در حال رشد بوده، در خیابان کار می‌کنند اما در خانه زندگی می‌کنند و نان‌آور خانه هستند. طبق آمار سازمان جهانی کار ۱۲۰ میلیون‌ نفر از ۲۵۰ میلیون کودک کار، وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌وقت هستند و ۱۳۰ میلیون کودک دیگر به صورت پاره وقت کار می‌کنند که اغلب آنها پسر هستند. 

تقسیم بندی جهانی فعالیت کودکان کار چگونه است؟

براساس تخمین‌های جدید سازمان جهانی کار، ۱۲۲.۳ میلیون کودک کار در منطقه آسیا ، ۴۹.۳ میلیون کودک در آفریقا و ۵.۷ میلیون کودک در آمریکای لاتین و کارائیب زندگی می‌کنند. به این ترتیب، بیشترین کودکان کار در آسیا (حدود ۶۱ درصد)زندگی می‌کنند البته در همه کشورها  اعم از کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای فقیر موضوع کودکان کار دیده می شود ولی نوع کار و مدت زمان حضور در فعالیت متفاوت است.

وضعیت کودکان کار در کشور ما چگونه است؟

در ایران آمار دقیقی از تعداد کودکانی که در بخش های مختلف کار می کنند در دسترس نیست ولی برخی امارهای غیر رسمی تعداد این کودکان را بیشتر از ۹۰۰ هزار نفر برآورد کرده اند، یعنی ۹۰۰ هزار نفری که رسماً ثبت شده اند. از این تعداد نیمی کار ثابت دارند و به صورت تمام وقت کار می کنند و نیمی دیگر به عنوان کارگر فصلی در کوره پز خانه های آجر پزی و قالی بافی ها مشغول کار هستند در مجموع ۸۰ درصد کودکان خیابانی، کودکان کار هستند که به علت فقر اقتصادی خانواده‌ها، مجبور به کار در خیابان هستند و بیشتر آنها در استان‌های خراسان، تهران، لرستان و کردستان به سر می‌برند.

چه آسیب هایی کودکان کار را تهدید می کند؟

بیسوادی، بازماندگی از تحصیل یا سوء تغذیه ، محرومیت از دوران شیرین کودکی ؛آلوده شدن کودکان به  ویروس اچ آی وی، اعتیاد، افسردگی، خودزنی، خودکشی، آزارهای جنسی، خشونت کنترل نشده و ...همگی آسیب‌هایی هستند  که کودکان کار را تهدید می‌کند.

سایت خبرگزاری رسمی حوزه

کد خبر: 904849

22.3.1399 

Go to top

تحقیق علمی با قیاس آمارها ممکن است!