جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

پروهشگر گرامی، آمارهائی که در پیش روی شماست می‌تواند با واقعیت منطبق نباشد. پیشنهاد ما این است که آمارهای مختلفی را با هم مقایسه کنید تا به حقیقت درون آن واقعیت مورد تحقیق‌تان نزدیک شوید.

تعداد بیمارستان‌ها و پرستاران در 1393

در حال حاضر 900 بیمارستان فعال و 250 هزار پرستار در کشور وجود دارد

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری دانا (داناخبر) و به نقل از فارس، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: در حال حاضر 900 بیمارستان فعال و 250 هزار پرستار در کشور وجود دارد.

مسعود فلاحی صبح امروز در «همایش ملی پژوهش‌های راهبردی در ارتقای سلامت» با اشاره به پرستاری در بالین و درمان اظهار کرد: در حال حاضر در کشور بیش از 900 بیمارستان فعال و 110 هزار و 846 تخت فعال و تعداد 250 هزار نفر پرستار در کشور وجود دارد.

وی در مورد تعداد دانشکده‌های پرستاری و مامایی تابع دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی 82 دانشکده و جمع مراکز تربیت پرستار در کشور را 160 مرکز اعلام کرد و افزود: تعداد دانشکده‌های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد 78 و جمع مراکز تربیت پرستار در کشور 160 مرکز و اعضای هیات علمی حدود یک‌هزار و 200 نفر دولتی و 700 نفر دانشگاه آزاد هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور عمده مشکلات در پرستاری را مشکلات پژوهشی دانست و گفت: فقدان توانمندی و پویایی در محیط پژوهش، عدم انسجام و ارتباط موضوعات پژوهشی با نیاز و اولویت‌های جامعه، انجام پژوهش با انگیزه کسب ارتقاء، استفاده از نتایج پژوهش توسط مدیران به دلیل دسترسی به نتایج و با کاربردی نبودن آنها و عدم ارتباط منسجم با بخش صنعت به دلیل نبودن احساس نیاز بخش صنعت و با عدم وجود پاسخ مناسب از جانب دانشگاه از عمده مشکلات پژوهش در ایران است.

وی مشکلات تحقیقات پرستاری را یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری دانست و بیان کرد: اکثر موضوعات پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی، پرستاری نیست و از بررسی رندم 300 پایان‌نامه کارشناسی ارشد پرستاری 3.58 درصد آنها موضوعات پرستاری نبوده است.

سالنامه آماری کشور 1393

 

 

مطالعه علمی یعنی مقایسه آمارها در مورد یک پدیده مشخص