یادآوری مهم: دولت‌ها، احزاب، سازمانها و گروه‌های اجتماعی، هر کدام بر مبنای منافع طبقاتی، قشری و گروهی خود از واقعیات موجود در جامعه آمار تهیه می‌کنند. بدین جهت به آمارهای تهیه شده و به طریق اولی به آمارهای تهیه شده توسط مرکز آمار ایران نمیتوان اعتماد کرد. لذا پژوهشگران فقط در مقایسه آمارهای مختلف می‌توانند قدری به درک واقعی پدیده‌ها نزدیک شوند.

منبع آمار: از منابع مختلف. گردآورنده: مسئول آمار داخلی
تاریخ ایجاد : 2.2.2017
داده‌هائی چند در مورد مصرف سیگار و مواد مخدر در ایران

 

 

سعید صفاتیان رئیس کار گروه کار کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام در 08.10.1394 در مصاحبه‌ای در مورد معتادین اعدادی را بیان نمود:

در سال ۱۳۸۵ تعداد معتادین تهران ۱۵۰۰ نفر بودند ولی در سال ۱۳۹۴ این تعداد به ۱۵۰۰۰ نفر افزایش یافته بود. در سال ۱۳۸۵ تعداد معتادین خیابانی ایران ۱۵۰۰۰ نفر بودند که تا سال ۱۳۹۴ تعداد معتادین عدد ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار را نشان می‌دهد. کل معتادان در ایران در سال ۱۳۹۴ بیش از ۲۲۰۰۰۰۰ نفرند.

معلوم نیست اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی دولت برای بیمه معتادان در سال ۱۳۹۲-۱۳۹۳ در کجا هزینه شده است.

http://ir.voanews.com/content/iran-homeless-addicted/3122773.html قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۴ میلیون نفر از جمعیت ۷۰ میلیون نفر ایران معتاد هستند. در حقیقت ۵٫۷۱٪ مردم ایران معتادند. با در نظر گرفتن این واقعیت که از مسیر افغانستان به اروپا سالیانه ۱۴۰ تن هزوئین وارد ایران می‌شود، ابعاد فاجعه خود را مینمایاند.

اعداد از سایت:   http://ir.voanews.com/content/koshtargah-movie/3029799.html  قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در ایران ۱۰ میلیون نفر سیگار مصرف می‌کنند. هزینه این سیگارها بالغ است بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان. مصرف سیگار عمر را میکاهد. مجموع کاهش عمر این تعداد سیگاری بین ۴ تا ۵ میلیون سال است. در ایران سالانه ۶۰ هزار نفر در اثر استعمال سیگار هلاک میشوند.

منبع اعداد : سایت http://www.moshavere-ravanshenasi.ir/cat/21 قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

براساس آخرین آمار های اعلامی از سوی پلیس و ستاد مبارزه با مواد مخدر روزانه 1369 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده و در این رابطه هر ساعت به طور میانگین 27 پرونده در رابطه با معتادان خطرناک و قاچاقچیان در نیروی انتظامی تشکیل می شود

خبرگزاری مهر: قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف 500 تن مواد مخدر در کشور در سال گذشته خبر داده است.

براساس اعلام آمار کشفیات مواد مخدر در سال 91 روزانه به طور میانگین یکهزار و 369 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است....هر ساعت 57 کیلوگرم انواع مواد مخدر.

براساس اعلام پلیس در 9 ماهه امسال 180 هزار پرونده در خصوص مواد مخدر در نیروی انتظامی تشکیل شده است. پرونده هایی که روزانه 652 بار و هر ساعت 27 مورد از آن در کشور تشکیل می شود.

براساس آخرین پایش انجام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون و 325 هزار ایرانی به مواد مخدر اعتیاد دارند. آماری که باید به ان براساس گفته فرمانده نیروی انتظامی 700 هزار مصرف کننده تفننی را نیز اضافه کرد. معتادانی که میانگین سنی آنها 21 سال اعلام شده است.

پلیس در هر ساعت نزدیک به 30 قاچاقچی و معتاد را شناسایی و دستگیر می کند به طوریکه در 9 ماه نخست امسال نیز 200 هزارنفر در ارتباط با مواد مخدر از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

براساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی در سال 91 روزانه 11 معتاد به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

منبع آمار: http://www.bartarinha.ir/fa/news/46969 قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

 

معضلات جامعه ایران

Go to top