منبع آمار: از منابع مختلف. گردآورنده: مسئول آمار داخلی
تاریخ ایجاد : 2.2.2017
داده‌هائی چند در مورد مصرف سیگار و مواد مخدر در ایران

 

 

سعید صفاتیان رئیس کار گروه کار کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام در 08.10.1394 در مصاحبه‌ای در مورد معتادین اعدادی را بیان نمود:

در سال ۱۳۸۵ تعداد معتادین تهران ۱۵۰۰ نفر بودند ولی در سال ۱۳۹۴ این تعداد به ۱۵۰۰۰ نفر افزایش یافته بود. در سال ۱۳۸۵ تعداد معتادین خیابانی ایران ۱۵۰۰۰ نفر بودند که تا سال ۱۳۹۴ تعداد معتادین عدد ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار را نشان می‌دهد. کل معتادان در ایران در سال ۱۳۹۴ بیش از ۲۲۰۰۰۰۰ نفرند.

معلوم نیست اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی دولت برای بیمه معتادان در سال ۱۳۹۲-۱۳۹۳ در کجا هزینه شده است.

http://ir.voanews.com/content/iran-homeless-addicted/3122773.html قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۴ میلیون نفر از جمعیت ۷۰ میلیون نفر ایران معتاد هستند. در حقیقت ۵٫۷۱٪ مردم ایران معتادند. با در نظر گرفتن این واقعیت که از مسیر افغانستان به اروپا سالیانه ۱۴۰ تن هزوئین وارد ایران می‌شود، ابعاد فاجعه خود را مینمایاند.

اعداد از سایت:   http://ir.voanews.com/content/koshtargah-movie/3029799.html  قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در ایران ۱۰ میلیون نفر سیگار مصرف می‌کنند. هزینه این سیگارها بالغ است بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان. مصرف سیگار عمر را میکاهد. مجموع کاهش عمر این تعداد سیگاری بین ۴ تا ۵ میلیون سال است. در ایران سالانه ۶۰ هزار نفر در اثر استعمال سیگار هلاک میشوند.

منبع اعداد : سایت http://www.moshavere-ravanshenasi.ir/cat/21 قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

براساس آخرین آمار های اعلامی از سوی پلیس و ستاد مبارزه با مواد مخدر روزانه 1369 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده و در این رابطه هر ساعت به طور میانگین 27 پرونده در رابطه با معتادان خطرناک و قاچاقچیان در نیروی انتظامی تشکیل می شود

خبرگزاری مهر: قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف 500 تن مواد مخدر در کشور در سال گذشته خبر داده است.

براساس اعلام آمار کشفیات مواد مخدر در سال 91 روزانه به طور میانگین یکهزار و 369 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است....هر ساعت 57 کیلوگرم انواع مواد مخدر.

براساس اعلام پلیس در 9 ماهه امسال 180 هزار پرونده در خصوص مواد مخدر در نیروی انتظامی تشکیل شده است. پرونده هایی که روزانه 652 بار و هر ساعت 27 مورد از آن در کشور تشکیل می شود.

براساس آخرین پایش انجام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون و 325 هزار ایرانی به مواد مخدر اعتیاد دارند. آماری که باید به ان براساس گفته فرمانده نیروی انتظامی 700 هزار مصرف کننده تفننی را نیز اضافه کرد. معتادانی که میانگین سنی آنها 21 سال اعلام شده است.

پلیس در هر ساعت نزدیک به 30 قاچاقچی و معتاد را شناسایی و دستگیر می کند به طوریکه در 9 ماه نخست امسال نیز 200 هزارنفر در ارتباط با مواد مخدر از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

براساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی در سال 91 روزانه 11 معتاد به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

منبع آمار: http://www.bartarinha.ir/fa/news/46969 قرائت شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۶

 

نمایش تعداد مطالب
194418

لطفاً پیش از رجوع به آمارها، نوشتهء زیر را قرائت کنید

برای درک واقعی هر پدیدهء اجتماعی باید بدان نزدیک شد، آن را لمس کرد و مورد آزمایش و بررسی قرار داد. بررسی پدیده‌ها بدون اطلاعاتی که از بطن آن‌ها بر میخیزد، ممکن نیست.
شناخت تقریباً نزدیک به واقعیت یک ساختار اجتماعی و عناصر تشکیل دهندهء آن فقط با بررسی، مقایسه و تحلیل این اطلاعات که به صورت آمار تجلی می‌یابد، ممکن می‌گردد. در جوامع فارسی زبان سازمان‌های مستقل تنظیم آمار وجود ندارد. آن چه هم که بعضی گروه‌های اجتماعی مقطعی و منطقه‌ای و یا زمینه‌ای انجام می‌هند، انتشار عمومی ندارند. تنها مؤسسهء تنظیم همه جانبه آمار در این جوامع، وابسته به دولت است. که هدف تظاهر بیرونی آن نشان دادن رشد و ترقی جامعه تحت حاکمیت آن‌هاست.
ما، مسئولین این سایت، در تجربه خود و تجربهء بعضی پژوهشگران تاریخ و محققین جامعه شناس، این کمبود را درک کردیم و ضرورت وجود منبعی از آمارهای مختلف در زمینه‌های مختلف را که امکان مقایسه و تحلیل را فراهم آورد، دم افزون احساس نمودیم. لذا سایت «آمار ایران» با هدف رفع این کمبود، پا به عرصه وجود گذاشت. از آنجا که گرایشات، تمایلات و خصوصیات فرهنگی و جایگاه اقتصادی انسان‌ها در یک جامعه طبقاتی متفاوت است، برخورد به هر پدیدهء اجتماعی نیز این تنوع و گوناگونی خود را ظاهر میسازد. لذا آمارهای تهیه شده  از یک پدیدهء خاص اجتماعی توسط افراد مختلف نیز همسان نیستند و با هم زاویه دارند. از این جهت یک سایت آماری که بتواند تمام این تنوع را یک جا در اختیار پژوهش‌گر بگذارد و به او امکان مقایسه بدهد، ضرورت تام داشته و دارد.  
نا گفته روشن است که فعالیت ما در انجام این ضرورت و رشد و گسترش فعالیت در این زمینه  فقط با همکاری پژوهشگران، علاقمندان و دست اندرکاران و متخصصین ممکن می‌گردد.
آمارهای موجود در این سایت از منابع گوناگونی تهیه گردیده است. گردانندگان سایت وظیفه خود می‌دانند به کلیه محققین  محترم یاد آور شوند که آمارهای موجود (داخلی و بین‌المللی) نه تنها از دقت کافی برخوردار نیستند، بلکه در موارد بسیار به خاطر منافع طبقاتی خاص دولت‌ها، جعل گردیده‌اند. این امر به ویژه در مورد آمارهای ارائه شده توسط جمهوری اسلامی صادق است. لذا ضروریست آمارهای  یک زمینه، با هم مقایسه گردند تا با تحلیل انتقادی آن‌ها درکی نزدیک به حقیقت حاصل آید.

شاخص‌های آمار ایران

شاخص‌های آمار بین‌المللی

Go to top