یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۸

قیمت سنگ آهن به مرز 45 دلار نزدیک شد

يكشنبه، 18 بهمن 1394

بهای سنگ آهن پس از هفته ها کاهش از روز دوم فوریه 2016 روند صعودی خود را آغاز کرد و تا پایان هفته گذشته (5 فوریه) به این روند ادامه داد.

به گزارش معدن24، دلیل این رشد قیمت ها، اقدام فولادسازان چینی به دپو و افزایش موجودی خود پیش از تعطیلات عید شکوفه ها است.

تنها تولیدکنندگان بزرگی چون استرالیا و برزیل از افزایش قیمت ها خوشحال هستند چراکه به عقیده گلدمن ساچه، عرضه مازاد سبب خروج بیشتر دیگر رقبا از بازار خواهد شد.

این رشد بالاترین سطح افزایش قیمت ها از 4 ژانویه تاکنون بوده است. این رقم همچنین بالاتر از قیمت 43 دلار و 57 سنت ثبت شده در تاریخ 31 دسامبر سال 2015 است.

گفتنی است، قیمت های سنگ آهن 11 دسامبر سال گذشته به کمترین سطح از سال 2009 تا آن زمان یعنی 38 دلار و 30 سنت رسیده بود.

از آن تاریخ تاکنون می توان گفت بهای هر تن سنگ آهن رشد 17.5 درصدی داشته است.

این اتفاق مثبت پیش از تعطیلات عید شکوفه های چین سبب شد تا تجار قبل از شروع تعطیلات هفته ای طلایی را تجربه کنند.

نمودار زیر تغییرات قیمت شاخص سنگ آهن با عیار 62 درصد را از ماه می 2015 تا اول فوریه 2016 را نشان می دهد.

بسیاری از بانک ها تخمین زده اند که کاهش تولید فولاد خام چین بالغ بر 15 درصد حمل دریایی سنگ آهن را کاهش خواهد داد و این موضوع برای تولیدکنندگانی که هزینه تولید پایینی دارند موثر خواهد بود چراکه کاهش عرضه جهانی سبب مثبت شدن قیمت ها نیز خواهد شد.

البته هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که بازار سنگ آهن دوباره به تعادل برسد چراکه تولید فولاد هنوز هم کاهشی است و بازار این محصول همچنان تضعیف می شود.

تولیدکنندگان متوسط و با هزینه بالا نیز در تلاش برای اصلاح هزینه های خود هستند.

البته به عقیده کارشناسان و تحلیلگران رسیدن قیمت ها به مرز 45 دلار دلیلی جز کاهش موجودی مواداولیه کارخانه های فولادساز چینی نداشته و قیمت بالاتر از این میزان کمی غیر قابل دست یافتن است البته امکان صعود نرخ ها به 50 دلار وجود دارد.

گفتنی است،50 دلار حداکثر قیمتی است که سنگ آهن بعد از تعطیلات عید شکوفه ها می تواند به آن دست یابد که البته آن هم زمان بر خواهد بود اما 45 دلار قیمتی است تعادلی که تولیدکنندگان بزرگ نیز از آن راضی و خوشنود هستند.

نمایش تعداد مطالب
24193

لطفا پیش از رجوع به آمارها نوشته زیر را مطالعه کنید.
کشف قوانین طبیعت و جامعه و یا یافتن قوانین مشخص حاکم بر یک پدیده مشخص طبیعی و اجتماعی، بدون ارتباط مستقیم با طبیعت و جامعه غیر ممکن است. این ارتباط فقط می‌تواند از طریق تجربه مستقیم خود و یا داده های مشخص قابل اعتماد از تجربه دیگران به دست آید. در نتیجه تدوین آمار برای تحقیق دیگران و استفاده از آمارهای تدوین شده توسط دیگران راهی است که ما را در یافتن حقیقت یک واقعیت کمک می‌کند، یعنی به ما کمک می‌کند تا قوانین حاکم بر یک پدیده و یا پدیده‌های مرکب را بدست آوریم. ولی در این راه سدها و موانعی وجود دارد. اساسا در هر کشوری مؤسسات آماری معتبر وابسته به دولت آن کشور است. دولت نیز بر طبق منافع و ضروریات طبقه‌ای که نماینده آن است آمارها را منتشر می‌کند. لذا این آمارها سمت داده شده هستند و نمی‌توان بدان‌ها اعتماد نمود. به ویژه آمارهای کشورهای استبدادی و سرکوبگر مثل آمارهای مرکز آمار ایران، مطلقا قابل اعتماد نیستند. از این آمارها زمانی می‌توان استفاده کرد که درجه صحت آن‌ها را در قیاس با آمارهای دیگر به دست آوریم. در نتیجه روش قیاس و تطبیق آماری تنها روش برای نزدیک شدن به واقعیت پدیده مورد تحقیق است. گردانندگان سایت آمار ایران برای شما پژوهشگر ارجمند در امر والائی که در پیش دارید موفقیت آرزو می‌کنند.

شاخص‌های آماری ایران

مطالعه علمی یعنی مقایسه آمارها در مورد یک پدیده مشخص