تاریخ ایجاد: اسفند 1391

افزایش 58 درصدی شاخص قیمت خوراکی‌ها

ایسنا : بر اساس آمار مرکز آمار ایران شاخص تورم در اسفندماه گذشته با افزایش بیش از 40 درصدی نسبت به سال 90 همراه بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ایران شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشور (شاخص تورم) در اسفند‌ماه 91 براساس سال پایه 81 به 601.4 رسید که نسبت به ماه قبل سه و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.6 درصد افزایش داشته است.

این درحالی است که میزان رشد شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشور در 12 ماه منتهی به اسفند‌ماه 91 (نرخ تورم) نسبت به 12 ماه منتهی به اسفند‌ماه 90 به 31.5 درصد رسیده است.

افزایش 58.5 درصدی شاخص خوراکی‌ها

در اسفند‌ماه سال 91 شاخص خوراکی‌ها، آشامیدنی و دخانیات به 895.6 رسید که نسبت به ماه قبل 6.7 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 58.5 درصد افزایش یافته است.

در این گروه شاخص‌های چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب‌ میوه با 4.5، دخانیات با 4.1، ماهی‌ها و صدف‌دار‌ها با 5.7، نان و غلات با 5.1، روغن‌ها و چربی‌ها با یک، محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر با 4.1، قند و شکر و شیرینی‌ها با 1.4 درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن با 9.4، سبزی‌ها و حبوبات با 11.3، شیر، پنیر و تخم‌مرغ با 1.7، میوه و خشکبار با 2.9 درصد نسبت به ماه قبل با افزایش مواجه بوده است.

اسفند 1391

لطفا پیش از رجوع به آمارها نوشته زیر را مطالعه کنید.
کشف قوانین طبیعت و جامعه و یا یافتن قوانین مشخص حاکم بر یک پدیده مشخص طبیعی و اجتماعی، بدون ارتباط مستقیم با طبیعت و جامعه غیر ممکن است. این ارتباط فقط می‌تواند از طریق تجربه مستقیم خود و یا داده های مشخص قابل اعتماد از تجربه دیگران به دست آید. در نتیجه تدوین آمار برای تحقیق دیگران و استفاده از آمارهای تدوین شده توسط دیگران راهی است که ما را در یافتن حقیقت یک واقعیت کمک می‌کند، یعنی به ما کمک می‌کند تا قوانین حاکم بر یک پدیده و یا پدیده‌های مرکب را بدست آوریم. ولی در این راه سدها و موانعی وجود دارد. اساسا در هر کشوری مؤسسات آماری معتبر وابسته به دولت آن کشور است. دولت نیز بر طبق منافع و ضروریات طبقه‌ای که نماینده آن است آمارها را منتشر می‌کند. لذا این آمارها سمت داده شده هستند و نمی‌توان بدان‌ها اعتماد نمود. به ویژه آمارهای کشورهای استبدادی و سرکوبگر مثل آمارهای مرکز آمار ایران، مطلقا قابل اعتماد نیستند. از این آمارها زمانی می‌توان استفاده کرد که درجه صحت آن‌ها را در قیاس با آمارهای دیگر به دست آوریم. در نتیجه روش قیاس و تطبیق آماری تنها روش برای نزدیک شدن به واقعیت پدیده مورد تحقیق است. گردانندگان سایت آمار ایران برای شما پژوهشگر ارجمند در امر والائی که در پیش دارید موفقیت آرزو می‌کنند.

شاخص‌های آماری ایران

Go to top